Saturday, 9 October 2010

Dom - Lew TołstojDom
Lew Tołstoj

23 marca, 1894, Moskwa

Często chodząc ostatnio po mieście i słuchając niekiedy okropnych, okrutnych i bezsensownych rozmów, popadam w zdumienie, nie pojmuję, czego oni chcą, co robią, więc zapytuję siebie: gdzie jestem? Widocznie mój dom nie jest tutaj.

5 comments:

 1. idealna definicja domu... przekładając ją na moje pomieszkiwania - ciągle jestem bezdomna, ale chyba bezdomność służy mojej całkiem egzystencjalnej pasji przemieszczania się i przeżywania sensu poszukiwania swojego "miejsca na ziemi".

  ReplyDelete
 2. Wiem o czym mówisz, sam błąkam się od wielu lat. Ale to jednak nie jest definicja domu, a jedynie tego, czym dom nie jest. Poszukiwania są ważne, ale jednak ten dom gdzieś tam musi być naprawdę.

  ReplyDelete
 3. jednak definicja tego, czym dom nie jest, zawęża spektrum tego, czym dom może być, a raczej powinien być.. czyli dom jest tam, gdzie nie ma potrzeby zadawania sobie pytania "gdzie jestem?". a prawdziwy dom, nie jest "miejscem na ziemi", lecz "miejscem wśród ludzi" - za Tołstojem

  ReplyDelete
 4. Tak, to rozgrywa się chyba na linii rozpiętej pomiędzy wyobcowaniem i przynależnością, niedostosowaniem i akceptacją. Poszukiwanie domu.
  Muszę zdecydowanie wrócić do Tołstoja.
  Dziękuję za wypisy z Jasnej Polany!

  ReplyDelete
 5. Jeśli jeszcze nie czytałaś Dzienników, to polecam z całego serca. Na Allegro jest trochę egzemplarzy za przystępną cenę. Wspaniały człowiek, czasami aż łzy siię do oczu cisną, kiedy czytam jego przemyślenia.

  ReplyDelete