Tuesday, 5 October 2010

Życie według własnego sumieniaŻycie według własnego sumienia
Lew Tołstoj

23 listopada, 1888, Moskwa

Przed paroma dniami przyszła dziewczyna, która pytała (takie znajome, fałszywe pytanie!): co mam robić, żeby być użyteczną? Rozmawiając z nią uświadomiłem sobie: wielkie nieszczęście, wskutek którego cierpią miliony, polega nie tyle na tym, że ludzie żyją źle, ile na tym, że nie żyją w zgodzie z sumieniem, własnym sumieniem. Ludzie biorą za swoje czyjeś inne sumienie, wyższe od własnego (na przykład Chrystusa - najczęściej) i najwidoczniej nie będąc w stanie żyć podług czyjegoś sumienia, żyją nie podług niego i nie podług własnego – więc żyją bez sumienia.

Ja tę panienke przekonywałem, aby żyła nie podług mojego sumienia, jak ona chciała, lecz podług swojego. Ale ona, biedactwo, nie wie nawet, czy ma w ogóle jakieś sumienie. Jest to wielkie zło.

Najważniejsze dla ludzi jest wypracowanie sobie i zrozumienie własnego sumienia, potem postępowanie zgodnie z nim, nie zaś – jak postępują wszyscy – obierają sobie sumienie, całkiem obce i niedostępne im, a potem żyją bez sumienia i kłamią, kłamią, kłamią, aby uchodzić za żyjących podług sumienia cudzego, które sobie obrali.

Dlatego to ja zaiste wolę hulakę, wesołka nierozumującego i odrzucającego wszelkie rozumowanie, od mędrka, który żyje podług cudzego sumienia, czyli bez niego. W pierwszym może się wykształcić sumienie, w drugim – nigdy, póki nie powróci do stanu pierwszego.

1 comment:

  1. Zabawne...swego czasu czytałem akurat ten fragment podczas kąpieli w wannie . Przypominam sobie jak byłem kiedyś na wykładzie pewnego swamiego , który opowiadał jak to "karmici" czytają w tak nieczystych miejscach jak łazienki;-) , podczas gdy bhaktowie myk- myk załatwiają tam szybko swoje sprawy związane z higieną i jak najszybciej znikają z tych miejsc . tak czy siak czytałem ten fragment akurat w zgodzie z własnym sumieniem;-) Swoją drogą jak byłem dzieciakiem uwielbiałem zaczytywać się właśnie w łazience....cisza , spokój... dopóki ktoś nie zacznie walić do drzwi;-)

    ReplyDelete