Wednesday, 22 September 2010

Proces twórczy 6No, no, no, no es directo, buscalo en dentro… Przez okno widzę psa. Ogromna bestia, owczarek kaukazki, potulny jak owca, przynajmniej jeszcze taraz, to jeszcze szczeniak.

Zapach cebuli i podsmażanych ziemniaczków, piec huczy, w żołądku burczy, niepewność, co do następnych stron – za każdym razem, gdy zasiadam do „Najstarszych” wydaje mi się, że niemożliwe jest spłodzenie choćby jednego słowa. Po prostu niemożliwe. No ale przeciez powoli to idzie.

Wczoraj oglądałem film o francuskim artyście. Zapomniałem imienia. Sergio Guinsberg, czy coś takiego (nie mylić z amerykańskim Guinsbergiem z epoki hipisów). Ten co zrobił "Je t'aime mon amour". Początek spodobał mi się, fantazja dziecka, ale później za dużo pozbawionego substancji dekadentyzmu, promiskutyzmu, samozniszczenia. Nic w tym nie ma złego, artyści tacy są, ale reżyser nie wszedł dość głęboko i wydawało mi się zbyt powierzchowne.

Dostałem dziś email od Kasi z poprawkami do opowiadania. Lubię dziewczynę, błyskotliwa, dobre poczucie humoru, wyczuwa głębsze warstwy rzeczywistości. Osobowość z tych, co mnie onieśmielają, przy których czuję się jak burak. Zawsze miałem ten problem. Kompleks wioskowy, czy coś. Wiem, że nie powinienem, a jednak.

Brakuje mi towarzystwa ludzi na jakimś poziomie intelektualnym i duchowym, z podobnym kątem postrzegania rzeczywistości. Myślę, że duża część mojej depresji wynika z samotności, z niemożności komunikowania się, wyrażenia siebie tak, żeby ktoś zrozumiał i z drugiego bieguna zadziwić się głębią przemyśleń i doświadczeń innych ludzi. Tego mi brakuje, ale za bardzo nie wiem, co z tym zrobić.

Słucham dziś muzyki hiszpańskiej. Quinto Parpadeo, Jarabo del Palo, La Pegatina, Macaco, Amparanoia. Ta muzyka ma moc. Żadna tak do mnie nie przemawia, z żadnej innej części świata. Pokochałem Hiszpanię. Coraz bardziej czuję, że zbliża się czas kolejnej wyprawy. Tulasi nie będzie zadowolona, ale na wiosnę spakuję plecak, akordeon i ruszę znowu, sponiewierać się po iberyjskich ulicach, pogłodować, nadużywać haszyszu i riojy. Mam nadzieję, że do tego czasu książka będzie już skończona, a przynajmniej pierwszy draft.

9 comments:

 1. Ja z tych bardziej północnych klimatów, jednak Hiszpania faktycznie ma w sobie coś, co łapie za szyję, a raczej oplata się wokół i kusi do powrotu.

  ReplyDelete
 2. Słodko-gorzki smak. Zawsze kusi, żeby wrócić, a keidy się już tam jest, to wiele rzeczy razi. No ale to dobrze. Znaczy, że jest tam życie:)
  Jakie północne klimaty masz na myśli? Skandynawia?

  ReplyDelete
 3. Taaa... ;) Czego wyrazem jest to zdjęcie w profilu Szamanicka. O ile dobrze pamiętam genezę jego uwiecznienia :)

  ReplyDelete
 4. Wiesz, że mam to samo? Podobnego postrzegania rzeczywistości. Wydaje mi się czasami, że samotnie mieszkam w jakimś bloku wśród cieni. Nawet rodzina wydaje mi się jakimś omamem. Czasami.
  Czytam wspomnienia operowanych kobiet z Ravensbruck, przypominam sobie Dziadka i Majdanek, pisze jakieś opowiadanka, gotuje i staram się a często wydaje mi się, że powinienem chlasnąć na stół pomyje.
  pozdrawiam

  ReplyDelete
 5. Ja tak inaczej...
  Niechcacy trafilam na Twojego bloga.
  I swiadomie bede wpadac czesciej.
  Pozdrawiam

  ReplyDelete
 6. Fajnie, Witch, zaglądaj i czuj się jak u siebie:)

  ReplyDelete
 7. Założę się, że zawstydziłeś Kasię...

  ReplyDelete
 8. He, he, nie sądziłem, że Kasia akurat trafi na ten wpis:)

  ReplyDelete